Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Mierzei Wiślanej.

Przez wielu uważanej za najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża. Usytuowana pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, charakteryzuje się bogato urzeźbionym pasmem wydm, szerokimi piaszczystymi plażami, bogactwem flory i fauny oraz wyjątkowym klimatem o dużym nasłonecznieniu. Zalesiona w ok. 70% jest wymarzonym miejscem na wypoczynek. Tu każdy – stosownie do nastroju – znajdzie przestrzeń do wypoczynku w samotności bądź rozrywki i zabawy w gronie przyjaciół. Oprócz urokliwych zakątków na turystów czekają piękne i czyste plaże obficie okraszone bursztynem, powietrze pełne jodu oraz atrakcje gwarantowane w każdej z mierzejowych miejscowości. Zaliczyć do nich należy szereg imprez plenerowych, koncerty, turnieje piłki plażowej, organizowane, co roku Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, rejsy po Zalewie Wiślanym, możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową, przejażdżki konne i wiele innych.

Mierzeja Wiślana to idealna baza wypadową do poznania atrakcji turystycznych regionu jak i całej polski północnej. Szczególnie polecamy rejsy wodolotem z Krynicy Morskiej do Fromborka, Elbląga oraz Kaliningradu, wycieczki do Gdańska i Malborka oraz poznanie wielu ciekawych miejsc na Mierzei Wiślanej i Żuławach (Muzeum Stutthof, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, fermę strusi w Jantarze, zabytki dawnej architektury i wiele innych). Również amatorzy rowerów, sportów wodnych, fotografii i malarstwa nie zawiodą się, odwiedzając ten zakątek kraju.

Nie sposób wymienić wszystkich sposobów spędzania czasu i miejsc godnych odwiedzenia w naszym regionie, ale o jego walorach najlepiej świadczą jednak sami turyści wracający do nas każdego roku.

Przybliżone odległości ze Stegny:
Elbląg – 40km
Gdańsk – 55km
Malbork – 40km

Rezerwat „Mewia Łacha”

Rezerwat posiada powierzchnię 131,5 ha. Utworzony został w 1991 r. Znajduje się po obu stronach aktualnego ujścia Wisły do Bałtyku w pobli­żu miejscowości Świbno i Mikoszewo.

Rezerwat kormoranów „Kąty Rybackie”

To właśnie sylwetka kormorana jest symbolem Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Gatunek ten na swoje siedlisko upodobał sobie stary sosnowy las znajdujący się w odległości 2,5 km od Kątów Rybackich. Miejsce to zostało objęte ochroną rezerwatową w 1957 roku i zajmuje powierzchnię 14 ha.

Rezerwat „Buki Mierzei Wiślanej”

W odległości jednego km od Przebrna znajduje się jedno z malowniczych miejsc Mierzei Wiślanej. Jest to skupisko buków w wieku około 140 – 150 lat. Pomiędzy bukami występuje sosna zwyczajna i świerk pospolity. Spotkać tam można również grab i w miejscach niżej położonych olsze czarną.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

Pierwszy i najdłużej działający hitlerowski obóz koncentracyjny na ziemiach polskich. Już od 2 września trafiali tu więźniowie z Gdańska i Pomorza a następnie z całego kraju i Europy. Więziono w nim łącznie ok. 120 tyś ludzi z 25 państw, z których zginęło około 65 tyś.

Zabytkowy kościół w Stegnie

Zbudowany w latach 1681 – 1683, o konstrukcji szkieletowej na miejscu dawnego gotyckiego. We wnętrzu zachowały się malowidła na stropie, ambona z 1687 r., zabytkowa chrzcielnica i model statku, oraz barokowe organy.

Przeprawa promowa przez Wisłę w Mikoszewie

Skraca ona drogę do Gdańska o ponad 10 km. W połączeniu z przejażdżką kolejką wąskotorową, kończącą swój bieg przy prawym brzegu Wisły jest dużą atrakcją sama w sobie. Stąd już niedaleko do rezerwatu przyrody „Mewia Łacha”, do którego docieramy po przyjemnym spacerze wzdłuż przekopu Wisły.

Wzniesienie „Wielbłądzi Garb”

Najwyższa wydma, a jednocześnie najwyższy punkt na Mierzei. Jej wysokość osiąga 49 m n.p.m. Znajduje się kilka kilometrów na wschód od Krynicy Morskiej. Rościąga się z niej ładny widok jednocześnie na morze i Zalew Wiślany.